Ta pleška se mi už nějak zvětšuje :D

MŮJ INTERNETOVÝ SEN – kapitola 1

Zdravím vás u nové série článků! Sice jsem dosud nedopsal sérii článku “Jak to celé začalo”, protože vydání takového článku je zapotřebí daleko více práce a času, neboť musím procházet a hledat v historii materiály a obrázky které do článku použiji. Tahle série se ovšem bude zabývat trošku něčím jiným. Každý z nás “ajťáků” má svůj určitý internetový sen. Jednoduše chce na tom internetu něco dokázat – někým být či se zviditelnit s věcí nebo vlastním umem. Každý chce jednoduše někam patřit a na internetu je to daleko jednodušší, než v tom reálném světě. To si myslím je fakt, který se nedá ničím vyvrátit. Těžko by se člověk, který umí natáčet vtipná herní videa prosadil v reálném světě, protože by vlastně ani nemohl. Snad už chápete, co tím myslím. Tímto článkem bych chtěl tedy psát o mém internetovém snu. Jaký jsem si ho představoval, jak si ho aktuálně představuji, jak jsem tehdá působil na internetu a jak působím nyní a samozřejmě jak bych chtěl působit v budoucnosti. Jednoduše řečeno takové lehké psaní (povídání) si o tom, co chci konkrétně na internetu dokázat, jelikož jak jsem již psal – internet a realný svět jsou naprosto odlišené věci. Samozřejmě se ale nevylučuje, že se obojí nemůže spojit – ale k tomu postupem času s tímto článkem určitě také dospějeme. Už to nebudu dál protahovat a jdeme na první kapitolu mého internetového snu.

 

 

KAPITOLA 1

MOJE ZAČÁTKY A PRVNÍ VIZE

Když jsem začínal na internetu, zcela jistě jako každý z nás objevoval nové a nové možnosti, které díky internetu jsou možné. Zapojoval jsem se do již zaběhlých herních komunit, ale převážně jsem spíš stále hrál hry. Ty byli hlavní náplní mého působení vůbec na celkovém počítači. Tím ale nechci říct, že to bylo špatně. Protože právě ony hry mě dostali tam, kde jsem dneska. Bohužel dneska už tomu tak není, neboť potkat někoho chytrého, inteligentního a šikovného v nějaké online hře je nadlidský úkol. Dříve kolem roku 2006 to ale bylo daleko jednodušší. Na herních serverech jste potkávali spousta šikovných a hlavně normálních lidí, se kterými se dalo hezky kecat a hlavně i spouštět nějaké ty amatérské herní projekty. Každý tehdy něco uměl a každý se snažil, aby to měl naprosto dokonalé – dneska je to takové, rychle udělat stránky, server, sesmolit to jakkoliv jde jen abych to měl. V té době když něco člověk neuměl či nevěděl jak to udělat, tak se prostě do toho nepouštěl a měl u sebe kamarády, kteří to uměli a tak si prostě pomohli. Možná trošku odcházím od tématu, ale chci jen nastínit jaká byla tehdy komunita a jaká je dneska, od které se nic takového nedá očekávat.

Každopádně abych se pořádně vrátil k tématu, někam patřit a něco pro někoho dělat a být tedy něčím na internetu prospěšný / užitečný – jednoduše nebýt obyčejný uživatel, sahá už právě do těch začátků. Stačilo pár měsíců a věděl jsem, že prostě chci patřit a chci něco více dokázat. Jako první možnost být v nějakém týmu a společně něco dělat se mi naskytla docela brzo. Už jsem se o tom rozepisoval v sérii článků “Jak to celé začalo”, a to bylo hledání užitečných programů na internetu. Abych trošku přiblížil o co šlo, v onom týmu který se jmenoval FOX PROGRAMMER´S TEAM a ve kterém jsem krátce působil se věnovala programování, a hledali někoho do svého týmu. Musel jsem lhát o svých znalostech HTML, abych se do tohoto týmu dostal. Naštěstí jsem jejich testem prošel a nyní nastala otázka, jakou pozici dostanu. Vzhledem k tomu, že jsem o svých zkušenostech lhal a věděl jsem velké kulový, vymyslel jsem si pozici sám. Což bylo právě hledání užitečných programů na internetu. Upřímně, nikdy jsem nic takového za dobu působení nedělal. Bohužel projekt se po nějaké době rozpadl a upadl do zapomnění. Každopádně dosud vím, že stránka působila na adrese fox-team.szm.com a můžete se podívat vlastně do několikaleté historie. Bohužel hlavní stránka byla smazána, ale přesto znám odkaz na REDAKCI, kde jsem také napsaný a lze vidět právě tu mojí super pozici a pak NÁVODY KE STAŽENÍ, které jsme poskytovali. Ale byl jsem neuvěřitelně šťastný, že jsem někam patřil a prostě jsem něčím na tom internetu byl. Když už se váš někdo zeptal, co děláš nebo podobně – mohl jsem odpovědět že jsem v programátorském týmu.

Po zrušení tohoto projektu jsem byl tedy zase bez “práce”. Což mi vadilo a nechtěl jsem, tudíž mě napadla myšlenka vlastních stránek. Nojo, jenže o fungování podstaty stránek jsem vlastně vůbec nic nevěděl. Pokud si ale vzpomínáte co jsem psal na začátku o tehdejší komunitě, nebyl problém aby mi s tím někdo pomohl. Požádal jsem tedy kolegy ze onoho zrušeného projektu, zda by mi s tím pomohli. Jen dodám, že v ten moment už se dávno vědělo, že vlastně nic z toho neumím. A tak se můj první web zrodil a internet “zdobí” dodnes. Lze ho najít na adrese dobil5.szm.com. Jak si lze všimnout, defakto jsem se dělil o obsah s několika dalšími lidmi – převážně s kamarádem MarekX, který si tam prezentoval své na tehdejší dobu super práce. Popravdě, byl to tehdy můj vzor – chtěl jsem umět taky tolik věcí jako on, grafiku, stránky, fotomontáže atd… Nikdy mě tehdy nenapadlo, že bych to někdy v budoucnu uměl. Jenže ani tohle mi nestačilo, musel jsem kvůli každé maličkosti kterou jsem chtěl přidat na stránky psát email právě Markovi. Což mě nebavilo, protože jsem to chtěl přidat na stránky okamžitě, takhle jsem musel čekat klidně den než mi to tam přidal.

V ten moment jsem se rozhodl, že i já chci umět dělat stránky a chci si je dělat sám podle sebe. Dva slovenští kamarádi, konekrétně MarekX a Area51 mi s tím pomohli. Stálo to hodně trápení a já začal konečně experimentovat s webovými stránkami. Ano, ze začátku to byl opravdu velký boj, než mi docvakl základní smysl fungování stránek. Ovšem jak se tohle stalo, začal jsem přemýšlet jaké stránky a o čem bych je mohl udělat. Série osobních stránek o ničem mě už přestalo bavit a tak nás s mým nejlepším kamarádem napadlo dělat komixy na hru GTA San Andreas. Já je vlastně nedělal, ty měl v parádě právě můj kamarád a já se jen staral o vývoj stránek. Stránky se nám povedli a o návštěvy jsme neměli docela nouzi – aspoň na tu dobu a obsah. Pamatuji si, že stránky jsem dodělal o silvestru, kdy jsme oslavovali nový rok 2006. Takže by se dalo říci, že to byl slavnostní web. Mám ještě někde v zálohách původní web – a i spousta dalších… Takže plánuji si udělat takovou stránku, kde budu mít odkazy na všechny staré stránky 🙂

 

OBROVSKÝ POSUN MÉHO INTERNETOVÉHO SNU

Každopádně ani tohle nám nestačilo a řekli jsme si, že si uděláme stránky o GTA San Andreas, což byla vlastně hra našeho dětství. Budete se divit, sice to trvalo nějakou dobu než jsme se k něčemu pořádnému dopracovali ale ve finále to bylo opravdu velké. Naše stránky navštěvovalo ohromné množství lidí, dostali jsme i nabídku o přesun pod pořádnou doménu – jednalo se o stránky sjednocující všemožné fan stránky o hrách. Nám to tedy samozřejmě pomohlo a návštěvnost se zvyšovala i nadále.

A právě s těmito stránkami jsem se dostal do velkého povědomí lidí. Ano, sice šlo o drtivou většinu hráčů – ale to přece nevadí. Hráčská základna je super v tom smyslu, že pozitivní reakce ihned poví svým dalším herním kamarádům a vzniká z toho takový řetězec. V tomto momentu jsem já Ingnition a můj kamarád s přezdívkou Papája něco v GTA San Andreas komunitě znamenali – a to až u 500 lidí, které naše stránky v nejlepších časech navštěvovali. V tomhle spočívala ta síla, díky které jsem dostal ještě větší chuť se na tom internetu posunout dál. Sice jsem stále zůstával čistě jen u těch stránek o hře, ale i zde je možnost se posunout dál. Nabídnout tedy lidem ještě něco více, než jen fan stránku o GTA. Začal jsem tedy stránku rozvíjet dále tím, že jsem ji rozšířil o další díly této hry, resp. o ty předchozí. Bohužel jsem se k tomu nikdy pořádně nedostal a to již nemělo takový úspěch.

Stránky se pak po naší dohodě s Papájou zrušili. Už nás to jednoduše nebavilo, byli jsme z toho otráveni. Tím ale naše herní scéna neskončila. Stále jsem v té době nevěděl ještě moc věcí o stránkách, natož o nějaké grafice kterou dneska dělám. Každopádně jak jsem psal, u této hry jsme i nadále skončili na dalších několik měsíců. Jenom jsme přešli od samotné hry k její online modifikaci San Andreas Multiplayer (SA-MP). S pomocí mého kamaráda Prometheus.X jsme dali dohromady server, který běžel na jeho počítači doma. To tedy znamenalo, že nefungoval 24/7 ale na tu dobu to stačilo, když byl spuštění odpoledne a večer. Využili jsme zkušeností z předchozích stránek a to vše se nám také vyplatilo. Server s názvem Ingnition a Papája byl na světě. Server byl během pár dní naprosto plný, to tedy tehdy bylo 25 lidí současně na serveru.

V ten moment se jednalo o velmi oblíbený server, na který se lidi rádi vraceli. Dá se říci, že už jenom tohle byl úspěch a můj dosavadní sen se splnil. Měl jsem vlastní hojně navštěvovaný server, hráči mě znali, česko-slovenská SA-MP komunita mě znala, rád jsem psal novinky na serveru atd… Jednoduše, co více si může herní duše přát. Celý projekt, který jsme později přejmenovali na IPServer a poté na IPGamez.com se rozvíjel neskutečným způsobem. S pomocí kamaráda Prometheus.X, u kterého server běžel se nakonec přesunulo na výkonnější stroj, poté i na vlastní. Náš server se stal ten nejnavštěvovanější v CZ/SK. Jenže jako všude, i zde panovala nepřející konkurence. Té se to samozřejmě nelíbilo a náš server začala napadat, ten následně začal padat a lidi se odpojovali. Trvalo to dlouhou dobu a byli jsme vůči tomu bezbranný. Nakonec se jim to povedlo a veškeré naše hráče odehnali. Bohužel už se nám nikdy nepodařilo naši slávu obnovit.

V ten moment mě to samozřejmě hodně naštvalo a zamrzelo. Jenže se s tím nedalo co dělat a svět tím nekončil. Projekt fungoval dál a já už se začínal zajímat pořádně o tvorbu stránek a hlavně jsem začal nějak pracovat i s tou grafikou. Podařilo se nám ale prorazit s jinou hrou, a to Counter-Strike. Měli jsme šikovný tým, který se o servery postarali, velmi dobře je vyladili a nastavili. Servery jako tehdá v případě SA-MP byli plné a oblíbené. Zkoušeli jsme to i s dalšími hrami jako Trackmania atd…, můžu říct že ani těm se nevedlo vůbec špatně. Díky tomu se náš projekt znovu probudilo k světu a začala vůbec ta jeho největší éra a zároveň i ta moje. Působili jsme celkem přes 4 roky, což se málo kterému hernímu portálu tehdy povedlo a navštěvovalo nás přes 5000 lidí denně. Ale jak píšu, i tento projekt skončil a dost smutně – za vším mohli finance. Tahle rána nejenom že zasáhla mne samotného, ale další členy teamu. Dostali jsme se do dluhů, kvůli nevčasnému splácení měsíčního paušálů v serverhousingu, kde jsme měli umístěný naše dva servery. Projekt tímto nadobro skončil, doména propadla jelikož jsme na ní neměli peníze a zabrala ji americká doménová společnost, která domény skupuje a pak je prodává za nehorázné peníze. Naše doména před lety vycházela zhruba na 200 000 Kč.

Můj sen se v tu ráno rozplynul a už nikdy jsme nic (tedy aspoň já) něco takového nerozjeli. Jednoduše je pryč v zapomnění, jenom v našich vzpomínkách. Naštěstí jsem ale už v ten moment byl docela rozjetý v tvorbě webdesignu a stránek jako takových. To byl můj nový koníček a nový sen, který jsem se po skončení mého čtyř-ročního projektu zhostil. Věděl jsem že tohle bude to pravé a že to chci posunout na další úroveň, stejně jako jsem začínal posouvat svůj tehdejší herní projekt.

 

 

KONEC 1 KAPITOLY

To už si ale necháme na další kapitolu, která už snad bude trošku více zajímavější. V tomto “pilotním” článku jsem chtěl jen napsat, jak to vlastně začalo a jak se postupně měnili moje sny na začátku. Může se to trošku zdát jako série článků “Jak to celé začalo”. Je fakt, že jsi sou tyhle série trošku podobné, ale přeci jenom v nich rozdíl je. Zde se chci prostě věnovat více tomu mému snu, který jsem měl. Můžete se tak třeba ztotožňovávat, že jste měli také stejné sny a nebo naopak si o mě myslet, že jsem dříve a možná i nyní dělal samé blbosti. Jak se ale říká, každá blbost je pro něco dobrá a myslím si, že ať už jsem udělal jakoukoliv věc či projekt v minulosti, vždy mě posunul o nějaký kus dál. Tím chci tedy říct, že ať už uděláte jakýkoliv projekt na tom našem internetu, pokaždé vás to někam posune či vám to dá zkušenosti. A ty se přece vždycky hodí.

Doufám, že jsem vás moc nenudil a je to opravdu jen pro ty, kteří se zajímají o mojí osobu nebo aspoň o to, jak jsem se vybudoval k mé dnešní podobě. V příští kapitole si tedy povíme, jak jsem se začal konečně rozvíjet v grafice a tvorbě webových stránek a jak se mé sny začali postupně plnit.

Lajkujte, sdílejte, komentujte 🙂

2 Responses

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *