LétajícíMoucha.cz

aneb blog jednoho grafika…

windowsphone

Tento článek bych chtěl věnovat tomu, proč jsem si právě vybral mobilní systém Windows Phone. Ačkoliv se nejspíš bude jednat o článek, který vyvoláme tzv. flame, přesto prosím se snažte to tak nebrat. Nebudu zde nijak komentovat jiné systémy či nutit k přechodu právě na Windows Phone. Jenom bych rád napsal, co mě k tomuhle systému, který používám již několik let přimělo.

Když jsem si začátkem roku 2011 šel vybírat svůj první smartphone, díval jsem se jednoznačně na cenovou relaci (což v té době bylo 8.000 Kč) a hlavně HW vybavenost. V té době mě uchvátilo HTC Desire s Androidem, který měl můj kamarád. Tudíž jsem věděl, že můj výběr bude prostě HTC a tutově jsem chtěl právě onen velice povedený Desire. Jenže jsem si řekl, že se podívám ještě co bude dál za výběr. A v ten okamžik jsem našel HTC HD7 s Windows Phone. Absolutně jsem nevěděl, co to je za systém a ani jsem si o něm nic pořádného nezjišťoval. Věděl jsem jen že je to smartphone a hlavně HTC s nejlepším poměrem výkon / cena (1 GHz procesor za tu cenu neměl žádný telefon). Navíc jsem k tomu dostal i dárek autonabíječku a ke všemu byl telefon v tu dobu v akci, jinak stál daleko více. Ve zkratce tedy jasná volba.

HTC HD7

Takto nevině jsem se tedy dostal k Windows Phone, u kterého jsem zůstal až dodnes. Systém mě na první pohled uchvátil a ačkoliv se jednalo o úplně první verzi Windows Phone 7, byl jsem z možností a funkcí uchvácen. Systém byl stabilní, rychlí a vše co jsem potřeboval uměl. Časem se vydávali velké aktualizace které přinášeli další a další novinky a funkce, ze kterých jsem měl obrovskou radost. Až po těchto aktualizací jsem zjistil, co málo tento systém ve skutečnosti uměl. Ale to, že nebylo na výběr příliš tolik aplikací jako je tomu dodnes mi ani moc nevadilo. Na dlaždice jsem si až natolik zvykl, že i když bych rád přešel na jiný systém a vyzkoušel taky něco nového, vždycky mi tam chybí dlaždice. Zvykl jsem si na živé přehledy a propojenost tohoto systému se službami od Microsoftu. Dá se říci, že vše co jsem využíval a potřeboval systém uměl. Každopádně postupem času, kdy jsem již více znal svět smartphonů a jejich reálné možné využití, funkcí a aplikací, začal jsem toho na Windows Phone 7.8 čím dál více postrádat.

mango

V ten moment přišel Windows Phone 8 s plno novými možnostmi a zcela nová generace telefonů s tímto systémem. Zde se již prakticky zobrazily všechny potřebné funkce a vylepšení, spousta nových a hodně žádaných aplikací a s velkou aktualizací na Windows Phone 8.1 přišlo zbytek velice užitečných novinek a možností. Právě tato aktualizace dotáhla úroveň systému na plně použitelný systém. Myslím si, že nyní už je systém natolik odladěný, že se nemusí před konkurencí stydět. Ačkoliv je zde stále spousta věcí, které je ještě potřeba do systému přidat či upravit. Každopádně od své první verze tento systém prošel obrovský kus cesty a kdo neměl možnost si Windows Phone 7 vyzkoušet, neuvěří.

Jak jsem již psal, tento systém si u mě získal určitou pozornost a místo, které se mi těžko chce měnit. Sice jsou věci, které na systému rád nemám a vadí mi to, ale stejně se nedokážu od něj odtrhnout. Naprosto mi ve všech směrech vyhovuje, mám jej upravený dle svého vkusu a také zakoupeno již několik desítek aplikací či her. Člověk když je s něčím od úplného začátku, těžce se mu přechází k něčemu jinému. A tak bych přesně popsal svojí situaci. Nebudu sem psát, jak hrozně moc je tenhle systém skvělý, na to si musíte přijít samy a hlavně jej odzkoušet. Spousta lidí jej zavrhují kvůli dlaždicím, ale vězte že tenhle systém je opravdu kvalitně zpracovaný a i když je to “Windows od Microsoftu”, jedná se o mimořádně svižný a stabilní systém. Má před sebou ještě dlouhou cestu, ale pokud člověk není vysloveně člověk pracující v IT nebo někdo, kdo potřebuje mít tisíc aplikací na všemožné věci a dělat s ním pokusy, je systém Windows Phone tou správnou a rozumnou volbou.

Microsoft-Nokia-logo-header

Na závěr bych snad už jen dodal, že každý systém má své plus a mínus. Ať už je to právě Windows Phone, Android, iOS či další ostatní systémy. Já například mám momentálně Nokia Lumia 520, kdy hodlám tento telefon v lednu prodat a koupit si o chlup lepší novou Microsoft Lumia 535. Následně bych si zhruba po roce či jak to bude možné pořídil telefon již s Androidem a to Xiaomi Mi5, který považuji za velmi kvalitní telefon s Androidem. A jaký telefon máte vy? Jaký systém preferujete a jaký názor máte na Windows Phone? Pište do komentářů.

8 komentářů

 1. Michal on Listopad 17, 2014 3:09 pm

  Já nedávno přešel zpět k Androidu, byly tam 3 důvody – absence Google aplikací, které nedobrovolně potřebuju, problémy s Outlookem (nechodili emaily ze seznamu atd…) a debilní foťák u Lumia 520 🙂

 2. Ingnition on Listopad 17, 2014 3:13 pm

  Michal, Tak absence Google aplikací je docela logická. K těm problémům se seznam emailem souhlasím, taky jsem ho měl. Vyřešil jsem to tak, že jsem si seznamácký mail propojil s gmailem a funguje to bezproblému 🙂 A foťák u Lumia 520 je taky logické, když jde o naprostý low end se základním foťákem – za to bych ale nedával vinu systému, nýbrž tomu že jde opravdu o naprostý low end 🙂 A děkuji za komentář, nechť nový telefon slouží!

 3. Michal on Listopad 17, 2014 3:23 pm

  Jasný, nejsou to chyby systému, ten je skvělý, jen moje důvody. A popravdě, jsem z toho Androidu celkem nadšený. Pokud si nevybereš naprostý lowend, ale jen lowend 😀 a máš štěstí, že tam výrobce nenacpal milion blbostí, tak je to skvělý systém. Z ničeho nic tolik možností, které ti byly upírány 😀

 4. Ingnition on Listopad 17, 2014 3:36 pm

  Tak mě ve středu přijde takovej základní tablet s Androidem a zatím co jsem Android testoval, tak mi taky vůbec nevadil. Já proti němu prakticky nic nemám 🙂 Hodně taky záleží na tom, jakým způsobem ho budeš používat a zda si tam neinstaluješ mraky blbostí.

 5. Matty on Listopad 17, 2014 7:37 pm

  Preferuju výhradně iOS, nikdy jsem se vtom nezklamal, jako například v Androidu, a co se WP týče, má hrozný nedostatek FUNKČNÍCH aplikací, které jsou již dostupné na obou dvou konkurenčních platformách, takže iOS jedině:)

 6. Tomáš on Listopad 18, 2014 5:22 pm

  Můj první smartphone byl s Androidem a to od Samsungu ještě s 256MB RAM, byl to docela dobrý stroj, jen měl horší foťák oproti přechozímu telefonu – Sony Ericssonu K750i. 😀 Před dvěma a půl lety jsem ho prodal a koupil si iPhone 4 se kterým jsem vydržel až do minulého měsíce, kdy jsem upgradoval na iPhone 5S. Osobně bych už asi jiný telefon nechtěl, jak kvůli spokojenosti se zpracováním a systémem, tak především kvůli propojenosti s OS X, který také používám. 🙂 Za mě tedy jednoznačně iOS a u mě už nikdy jinak. 🙂

 7. Belzi on Listopad 18, 2014 7:49 pm

  Mne je WP nesympatický, je to asi posledný systém, ktorý by som chcel. Mám Android, rád by som prešiel aj na iOS, ale WP určite u mňa nie.

 8. CzDaV3 on Květen 3, 2015 1:51 am

  Ja si myslim Honzo, ze muj nazor na WP, Nokie/Microsoft a dalsi veci ohledne telefonu znas dobre z FB. Pouzival jsem Huawei G510 a to byl vic jak totalni low end. Pak jsem presel na Nokii 630 s WP 8.1 a naprosta spokojenost. Po vic jak pul roce jsem koupil puvodne pro svoji polovicku Lenovo Vibe X2 a tam tedy musim rict ze to byl prvni a pro mne snad jediny smartphone s Androidem, se kterym jsem byl spokojen. Absolutne bez chyby, teda… Az na ten Android. Prpste ho nemam rad… 😐 Od vcerejska mam Microsoft 640 LTE a zase se nemuzu odtrhnout od displaye. Pro mne je WP naprosta jednicka ale rad bych zkusil i ten iOS, do dnes jsem nemel moznost ho vice prozkoumat. Treba casem. 🙂

Napsat komentář