LétajícíMoucha.cz

aneb blog jednoho grafika…

Pokračování článku o tom, jak jsem se vlastně vypracoval k tomu, co dnes dělám a že to mnohdy nebylo až tak jednoduché…

V předešlém článku “Jak to celé začalo” jsem psal o tom, jak jsem začal tvořit své první webové stránky. Z dnešního pohledu je to úsměvná věc, ale v té době to byla opravdu velká záhada a hlavně um… 🙂

Objevení zdarma stažitelných šablon

Po prvních zkušeností se stránkami jsem objevil možnost si zdarma stáhnout nějakou již hotovou šablonu stránek. Tedy kompletně grafika a nakodování. Už si nepamatuji, jak jsem na to přišel, každopádně to u mě byl obrovský “BOOM”. A vlastně proč? Mohl jsem mít krásné internetové stránky bez nutnosti znát HTML a umět grafiku. To byla pro mě opravdu velmi lákavé a taky jsem neodolal. V té době jsem stránky stahoval z www.zymic.com, které do dnes stále fungují. Najdete tam naprosto první šablony, které jsem v té době stahoval, upravoval a používal. A zrovna jsem se dostal k další věci, a to upravování.

Upravování šablon

Když už jsem si takovou šablonu stáhl, tak jsem ji chtěl z určitého hlediska upravit. A tak jsem začal upravovat rozpoložení, samozřejmě obsah a dokonce došlo i k několikanásobnému přepsání originálního copyrightu. Ano přiznávám, i já jsem byl ten “noob”, co stáhl šablonu, upravil a přepsal copyright na vlastní. Každý nějak začínal a v té době se to ještě tolik neřešilo. Každopádně dnes už to nedělám – není ani důvod, když si stránky dělám sám (nepočítám stránky letajicimoucha.cz, kde je copyright originální šablony taky smazaný, ale jde pouze o dočasnou věc. Stále stránky předělávám, takže jsem kod pro zobrazení autora omylem smazal – to se ale brzy napraví). Ale to už jsem trošku odbočil.

Chci říct, že úprava šablon mi dodala ohromně velké zkušenosti, protože neustálé vrtání se v šablonách jsem se naučil právě HTML, naprosto jsem pochopil fungování webových stránek a začal jsem pomalu dělat stránky zcela sám. Nevím jak pro koho, ale mě přijde učení se ze šablon mnohem lepší varianta, než číst nějaké internetové “knihy” o tom, jak dělat webové stránky. Neříkám, že je to špatné. Najdete tam opravdu mnoho, ale u šablon vidíte vše přímo v praxi.

První vlastní stránky s tématikou GTA

Postupem času jsem chtěl vytvářet sám nějaký projekt – stránku která by byla pro lidi přínosem. Vzhledem k tomu, že v té době mi bylo asi 13 let, moje nejoblíbenější činnost bylo hraní her. Hlavně GTA San Andreas, na kterou jsem udělal své první stránky, které byly o komixech právě z GTA San Andreas. Obsah jsem tvořil společně s kamarádem, nebo spíš řekněme že obsah (komixy) tvořil jenom on. Já jsem vytvořil stránky a staral se o ně. Ze začátku jsem měl problém dát ke stažení .rar soubor. Nahrát ho na FTP jsem dokázal, ale už jsem nevěděl jak na něj odkazovat. Abych pravdu řekl, na to že už jsem za sebou měl tolik stránek jsem prostě tuhle věcičku nevěděl. Myslím že jsem ji ani co se u těchto stránek týče, nevyřešil. To mě ale vůbec neodradilo a hnedle u dalších stránek jsem už věděl jak na to.

Další stránky nejen o komixech ale nadále s GTA tématikou jsem vytvořil mnoho. Ale ty nechám do další části, protože na jednu z nich mám dokonce stále adresu, která je z cca. 80% stále funkční. Takže se máte určitě na co těšit.

6 komentářů

 1. digital_idk on Září 20, 2012 4:07 pm

  Trochu mi to pripomína moje začiatky s webstránkami 😀

  Inak zaujímavé čítanie 😉

 2. Ingnition on Září 20, 2012 9:39 pm

  Děkuji, jsem rád že se článek líbí 🙂

 3. prometheus.x on Září 21, 2012 2:38 am

  tal po precteni vsech š dilu na jeden zatah uz jen cekam zminku o me tak jsem nato zvedav a hlavne jak me zkrityzujes jinak musism uznat dobre se to cte neb mas to dobre napsane jelikoz i ja clovek ne moc secteli jsem to schroupal tak snadno az jsem se malem dote doby dostal aspon v podvedomy

 4. Ingnition on Září 23, 2012 10:49 pm

  Tak to mě potěšilo 🙂 Neboj, bude zmínka 🙂

 5. DaV3.Cz on Září 30, 2012 3:33 pm

  Mno když to tak vše čtu, tak si říkám: “Kdo takhle nezačínal…” 😀 Můžu říct že tvé začátky mi strašně připomínají mě samotného… Mé první stránky byli také s tématikou na GTA a také to byla úprava šablony pro PHP Fusion.

  Jinak velmi pěkné… Moc se mi to líbí… 🙂
  Jen tak dál…

 6. Jak to celé začalo - část 4 | LétajícíMoucha.cz on Březen 3, 2016 4:20 pm

  […] předešlém článku „Jak to celé začalo“ jsem psal o tom, jak jsem objevil zdarma stažitelné šablony a jak jsem vytvořil své první […]

Napsat komentář