fb_xboxseriesx

Můj názor na nový Xbox Series X

V tomto článku bych rád popsal svůj vlastní názor, a možná bych si i dovolil říct objektivní názor na nově představený Xbox nové generace pro rok 2020, který se nám poprvé ukázal na The Game Awards 2019. Článek mě po více jak roční přestávce donutilo napsat, když jsem pročítal různé reakce na internetu. Nejvíce se to všechno točilo kolem vzhledu nové konzole a samozřejmě nechyběli různé posměšky v podobě výkonu či her – často od zaujatých vlastníků PlayStationu.

Teď si můžete říkat co člověk který vlastní stařičký Xbox 360 Elite a Xbox One S může v tomhle ohledu říct objektivně. Inu, stejně tak můžu říct že jsem majitelem iPhonu a MacBooku a stejně tak dokážu říci, že mi Windows 10 naprosto vyhovuje a macOS pro mě není příliš přívětivý systém. Stejně tak že nový iPhone 11 je vzhledově hnusný a Samsung Galaxy S10 se mi vzhledově líbí. Stejně tak že mám rád systém iOS, přesto si myslím že Android je v dnešní době již naprosto v pořádku. Stejně tak, že iPhone je příliš předražený, kdy telefon za 6k je v dnešní době více výhodný ke koupě, než nějaký iPhone, který aby se funkcemi vyrovnal tomu za 6k, si člověk musí připlatit minimálně o 10 000 Kč jen proto, že je to Apple a má v sobě iOS. V tomhle momentě bych určitě doporučil telefon za 6000 Kč s Androidem, než starší iPhone za 16 000 Kč s polovičními funkcemi.

 

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je download.png.

 

To jsem ale docela odbočil, každopádně bylo to nutné. Nyní pojďme na věc. Nový Xbox se jmenuje Xbox Series X, což může být trošku matoucí s Xbox One X verzí současné generace. Každopádně asi chápu pointu Microsoftu, kam s tímto názvem a vlastně celou sérií směřuje. X jako znak něčeho opravdu výkonného a prémiového. Uvidíme kam se to dál posune.

 

 

K výkonu konzole se tu moc vyjadřovat nebudu, to stejně nikdo moc detailně nezkoumá, jasně bude tu 4K hraní v 60FPS a nejspíš u některých i 120FPS, máme tu nějaký AMD, SSDčka atd., o technických specifikací konzole si můžete přečíst třeba zde na Xboxwebu nebo zde je aktualizovaný článek. Microsoft říká, že jde o nejvýkonnější herní konzolu světa, na co samozřejmě naráží spousta lidí třeba s větou “jen do vánoc 2020” nebo “PS ještě nevyšlo, jak můžou vědět že jde o nejvýkonnější konzolu světa”, narážející na vánoční vydání konkurenční herní konzole nové generace a to PlayStation 5. Ano, skutečný výkon PS5 je nám momentálně neznámí. Tudíž má Microsoft pravdu, momentálně je to opravdu nejvýkonnější konzole světa, u které víme jaké má technické specifikace. Až nám je odprezentuje Sony, pak se to třeba změní. Do té doby tomu tak ale opravdu je. Suma sumárum, obě konzole budou výkonově hodně podobné a na grafice a samotném hraní to opravdu nepoznáme, stejně jako je to u dnešní generace konzolí. Proto si myslím že honit triko na číslech kde co je výkonnější je naprosto bezvýznamné. Boj bude spíš v tom, která z těchto rivalů nám nabídne lepší software řešení a s tím tedy spojené funkce. To bude hrát velkou roli, jakou každá konzole bude mít kolem ekosystém a tedy i následné využití toho obrovského výkonu. Nechme se překvapit, upřímně se na to moc těším, co nám Sony či Microsoft  ještě ukáže a předvede.

 

 

A teď bych se zaměřil konečně na ten vzhled nového Xboxu Series X. Stejně jako při představení Xbox One kde naráželi lidé na to, že to vypadá jako starý videopřehrávač na kazety. I nyní je internet plný hejtu, vtipných obrázků či naprostého nepochopení, jak si něco tak obrovského (aniž by vůbec věděli, jak velké to bude – dle soudě fotky s ovladačem to nic až tak obrovského nebude) vlastně dají pod TV či k TV, že se jim to nikam nevejde. A proto to raději odsoudíme. Samozřejmě design je strašně subjektivní názor, každý má na to jiný pohled, každému se líbí něco jiného. To je zcela normální. Proto máme na výběr z tolika možností, aby si každý mohl vybrat to své. No, nevýhodou pro konzole je, že musí mít jenom jeden vzhled a s ním se logicky nikdo nikdy nemůže zalíbit každému. 

 

 

Můj názor na vzhled konzole je pozitivní. Jedná se o čistý funkční moderní design, který svým způsobem rozbořil ten tradiční styl úzkých krabiček, který tu s námi byl odnepaměti. Přijde mi, že v téhle podobě to bude i více sedět jako doplněk v obýváku. Trošku mi to připadá, že se Microsoft inspiroval u Applu s jeho aktuálním Mac Pro či předešlou generací. Ta také byla hodně kontroverzní u lidí a přirovnávali to k odpadkovému koši. Přitom si myslím, že není vůbec nic špatného na tom, přinést do zavedeného stereotypu nějaký úplně nový koncept, který je zároveň ve svém způsobu funkční. Ale rozumím tomu, že spousta lidí je prostě zajetá v tom stereotypu a nerada přijímá nové věci. To je stejný jako u PS5 a jeho dev-kitem. Spousta lidí si to plete se skutečnou podobou PS5, přičemž se jedná pouze o vývojovou verzi pro testování. 

 

 

Suma sumárum, vzhled nového Xboxu je podle mého nejhezčím Xboxem, co kdy vyšel. A věřím, že na živo bude vypadat ještě lépe. A o to víc se těším na to, co nám představí Sony se svým PlayStation 5. Zda půjde také do nějakého netradičního moderního vzhledu či naopak vsadí na jistotu? No, nechme se překvapit 🙂

Mrzí mě, že spousta lidí neustále dokolečka řeší, co je lepší, jestli PC, PS nebo Xbox a furt se hádají kolem dokola. Přitom to není vůbec podstatný. Podstatný je, co nám osobně vyhovuje. Proto jak jsem už i psal se vyrábí spousta věcí se spoustou vzhledů, vlastnostmi a specifikacemi, aby jsme si každý mohl vybrat přesně to co nám vyhovuje. A o tom to přece je. Pokud si někdo vybírá na základě toho, co je “lepší”, co zrovna teď je strašně v módě aniž by ho zajímalo to ostatní, tak takové lidí upřímně lituji a vůbec nechápu. Nebo se do krve hádat o tom, že zrovna to moje je prostě nejlepší. Tady bych řekl jediné. To že pro někoho je ta daná věc super a nejlepší ještě neznamená, že to samé si myslí i ostatní. Opět bych odkazoval na větu co jsem psal. Proto máme tolik možností si vybrat přesně to co chci. Ale to už bych se hrozně moc opakoval.

 

 

Bohužel ještě taková smutná vsuvka. Spousta lidí Xbox zavrhuje už jen z toho důvodu, že je to prostě Xbox od Microsoftu. A to je myslím opravdu neuvěřitelně hloupé. Myslím si, že i kdyby byl Xbox sebe víc lepší, výkonnější a hezčí, stejně to bude nejhorší konzole světa. Prostě ubohé dětské myšlení…

Samozřejmě budu rád za váš vlastní názor v komentářích, co říkáte na nový Xbox Series X. Za sebe si myslím že má nyní Microsoft opravdu velkou šanci zabodovat a stát se tak výrazným konkurentem pro Sony, které v současné generaci vyhrálo hlavně s množstvím exkluzivních her, které je mimo jiné také často zmiňováno na úkor Xboxu, v čemž tedy souhlasím. Xbox jich má hrstku. Ale stejně z 90% hrajeme hry, které jsou multiplatformní. Tak či onak nás Microsoft ujistil, že se z této chyby poučil a myslím si, že se bude hodně snažit nám to s příchodem nové generace ukázat. A to je mimo jiné přesně to co jsem už také psal, Sony vyvinulo tlak na Microsoft který se s novou generací musí snažit, aby svoji minulou chybu napravilo. Vzájemný tlak je důležitý, jen díky tomu se můžeme těšit na spousta nových věcí a možností.

 

 

Díky za přečtení, doufám že nebude článek příliš chaotický, píšu to tak nějak jak mi to jde pod prsty. Díky za každý komentář a sdílení. 🙂

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *