swagertext

Pravopisní swageři, aneb nový styl psaní teenagerů

Poslední dobou vídám na internetu čím dál více lidí, kteří začali vytvářet zcela nový pravopis “psaní”. Nazval jsem je jako “Pravopisní swageři”, protože nejenom že tak píše nově spousta lidí i dokonce na Facebookových stránkách větších společností, ale třeba i moji přátelé. Vůbec nechápu, kde se tenhle styl najednou vzal a proč ho začíná najednou spousta lidí používat? Je to jako by jste prznili českou vlajku tím, že jí špatně vyvěsíte. Jednoduše to dle mého do českého pravopisu nepatří a je to opravdu hrozné na to koukat, když to někdo takto napíše.

Že pořád nevíte o co jde? Tak už je asi na čase vás uvést do obrazu. Poslední dobou se rozmáhá všude po diskuzních fórech ale i na sociálních sítí nový způsob psaní, který mě až nepříjemným způsobem rozčiluje! Nechci říct, že i já píšu bez chyby, to rozhodně ne (určitě v tomto článku budu mít spousta chyb) – ale to nemění na faktu, že tohle je neuvěřitelně hrozné. Lidé začínají dělat v čárkách, tečkách, otaznících, vykřičníku atd… mezeru před tímto znakem. Je to až k nevíře, jak hrozně to působí a vypadá. Uvedu vám několik příkladů.

Těchto pár screenshotů jsem vytvořil z jednoho nejmenovaného diskuzního fóra, kde se v onen moment konal nábor na nové administrátory. Věková skupina jedinců na obrázcích se pohybuje kolem 15 let, nad gramatikou a nesmysli se zde pozastavovat nebudu. Každopádně si přečtěte tyto úryvky a určitě budete vědět, o čem celou dobu zde mluvím. Vybral jsem tyto ukázky, jelikož to lze na nich nejlépe vidět:

                          

Někdo je i takový šikula, že raději udělá jen mezeru před znaménkem, za ním už ho nedá.  Jednoduše tohle je styl psaní dnešních teenagerů ve věku 15 let… Slušné že? Tomuhle já říkám prznění stylování textu… Když už, tak bych přežil radši kdyby nikdo žádné mezery nedělal, než jednou tak a pak zase jinak. Je mi z toho fakt na zvracení, když vidím takovéhle texty… O to hůř, když to vidíte i u dospělých lidí.

Vybral jsem opravdu jen pár příkladů, protože jinak bychom tu byli opravdu dlouho. Projevuje se tento styl pomalu prakticky všude. Nevím co ty děti učí na školách, jaký pravopis, gramatiku a stylování textu. Ale tohle je opravdu otřesné. O to víc smutnější je to, když to potkáte u dospělého člověka. Nejde mi ani do hlavy, proč to dotyčným nepřijde divné? Musel jsem se tedy zeptat dvou kamarádů, proč tak píšou. Jeden mi odpověděl s tvrzením, že díky tomu že udělá před znamínkem mezeru a za ním také, zvýrazní tak podstatu toho znaménka. Pokud je tedy na konci věty vykřičník, tak díky tomu že před znaménko dá mezeru, více zviditelní ono znaménko jako důležité. Jinak by se to prý ztratilo v konečném písmenku slova a lidi by si toho nemuseli všimnout. Druhý kamarád mi naopak odpověděl, že už je tak naučený a že je mu to jedno… Zajímalo by mě, kde se to naučil – takovou blbost! Kdyby mi někdo třeba napsal tímto stylem dopis, myslel bych si o tom člověku své. Pak si představte i to, kdyby psal motivační dopis do nějaké práce – myslím si, že s tímto stylem psaní by příliš nepochodil.

A jaký názor na tento způsob psaní máte vy? Už jste se s něčím takovým setkali? Pokud ne, určitě na to brzo někde narazíte – šíří se to pomalu jako virus.

Omlouvám se za trošku zmatený článek, ale potřeboval jsem to ze sebe vypsat a opravdu nechápu, kam dnešní společnost spěje… Nebo vám tento styl psaní přijde v pořádku? 🙂 Komentujte a sdílejte!

 

7 Responses

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *