LétajícíMoucha.cz

aneb blog jednoho grafika…

Po dlouhé době mlčení jsem se konečně dostal k napsání nějakého toho článku. Jako první článek mě napadlo časté téma ohledně Facebooku. Zda je opravdu takové zlo, jak často lidé píšou nebo zda to není až tak katastrofické, jak tito lidé tvrdí. Víte, je důležité rozdělit uživatele, kteří si neumí nastavit soukromí v nastavení a ty, kteří tuto zázračnou sekci v nastavení Facebooku našli. Hodně lidí, kteří píšou tyto negativní články proti Facebooku tvrdí, že  na něm neexistuje soukromí, že se na něm vyskytují negativní jedinci (tzn. úchylové, vrazi, vyděrači…). Jenže tohle všechno je čistě otázkou nastavení soukromí. Tedy zda statusy které napíšete budou jako veřejné, či pouze pro přátele, určitou skupinu nebo pouze pro vás samotné. A to se nejedná jen o statusy, týká se to všeho co na facebooku zveřejníte. Od fotek, statusů, informací o sobě až po profilovou fotku. Na všem záleží právě nastavení soukromí, které se provádí po kliknutí na malou šipku v pravo nahoře vedle “Najít přátele”. Zde se pak vybere nastavení soukromí. Zde se dá nastavit dokonce pro všechny informace stejné soukromí. Takže lze během pár sekund skrýt veškeré informace před jedinci, kteří nejsou ve vašich přátelích. A zde se zastavím u další věci. Spousta lidí si na Facebook přidává lidi, které ani nezná. Prostě jim někdo pošle žádost o přátelství, a oni jak ovečky žádost přijmou. Buď z důvodu, že jsou zvědaví o koho jde, nebo aby měli více přátel. A zde se dostáváme právě k oněm negativním jedincům, které těchto situací využívají. Ale potom se nemůžeme divit, když toho nějací úchylové zneužívají, když jim tomu sám člověk dává možnost. Kdyby si daného člověka, kterého vůbec nezná nepřidával, a své informace byl měl správně nastavené v soukromí, nic takového by se stát nemuselo. Tuhle věc absolutně nechápu. Zvlášť, když takové typy lidí si fotí odvážné fotky ve spodním prádle a jejich úroveň soukromí je podstatě veřejný. Pak ať se nestávají případy, které se občas objeví…

Takže já si nemyslím, že Facebook je zlo. Na vinně jsou čistě a jen samotní uživatelé Facebooku, kteří si neumí nebo jsou líní nastavit soukromí pro určité informace, které by nemuseli či neměli vidět kdokoliv jiný… Facebook je takový, jaký si ho sami uděláte. Označovat ho tedy za zlo mi přijde naprosto zcestné a hloupé.

Jaký názor na to máte vy? Myslíte si, že je Facebook v tomto ohledu špatný nebo ne?

4 komentáře

 1. HBO on Květen 25, 2012 12:19 am

  Ani by som nepovedal že nastavenie súkromia vyrieši všetko. Taktiež sú tu bezpečnosté agentúry ktoré sa len tak prehrabu vo vašom profile. I rôzne ďalšie firmy ktoré majú ‘nevedno odkiaľ’ prístup na profil. Podľa mňa je to len taká zásterka na oko. Niečo ako náplasť na chudnutie…

 2. Ingnition on Květen 25, 2012 2:25 pm

  Samozřejmě. To je další věc. Ale pokud zůstaneme stále u toho, co jsem psal tak se to dá vyřešit jednoduše. Ono už jen to, že jste na internetu a prohlížíte stránky, tak nemáte anonymitu. Do statistik se zapisuje vaše IP adresa atd… Takže to si myslím že by bylo na dlouhé rozebírání. Ale v tomhle ohledu co jsem psal to je takhle.

 3. Mort on Červen 9, 2012 8:00 pm

  Já Facebook měl, hlídal jsem si všechno včetně soukromí. Celkem sem se bavil s lidma, které znám osobně nebo alespoň z ostatních stran internetu. Co mě nejvíce zarazilo bylo to, že se na Facebook dostane jakákoli sračka kdo tam nahraje. Kvůli tomu se mi zpomaloval ping na webech, lagoval PC a dokonce stahovali červi o kterých jsem nevěděl aspoň měsíc. Kvůli tomu jsem měl v mé e-mailové schránce hned plno reklam na viagry, porno stránky, banky a takovéto sračky. Od té doby jsem na Facebook nevkročil a ani nikdy už nevkročím. Můj názor na Facebook je, že je to totální sračka od nějakej widlesáckejch programátorů, kteří dostávají milióny a nejsou schopni odfiltrovat viry. Ve školách se skoro o ničem jiném nebaví než o nějakéjch sraček na Facebooku, jak se tam některé běhny dokážou ukázat světu (kdyby to bylo aspoň za love – ok). Prostě je to hnus. FACEBOOK SMRDÍ!

 4. QWER on Červenec 27, 2012 4:58 pm

  Ľudia sú v tomto taký hlúpy až to bolí. Ja som sa pohral z nastaveniami – nemám žiadny spam “priateľ * ti posiela pozvánku na hru **”. Čo “lajknem” sa mi nezobrazí na stene ani nikomu nič neoznámi, že som niečo lajkol/okomentoval. Potom moje informácie (fotky atď…) vidia iba moji priatelia a nie aj priatelia mojich priateľov. Potom na skype mám 110 ľudí medzi kamarátmi, z toho mám 30 terajšia trieda, 30-40 rodina (veľkú rodinu mám no), potom kamarátov a asi 11 ľudí z internetu (vačšinou z pawna). A žiadne problémy nemám 🙂 Keď napíšem niaky status tak ho vidia iba kamaráti (rodinu som odstránil odtiaľ 😀 je to kruté ale no…)

Napsat komentář