tn_vs_ips

Jaký vybrat monitor? TN nebo IPS panel?

Chcete si vybrat monitor a nevíte, jestli zvolit ten levnější s TN panelem a nebo se opravdu vyplatí investovat o několik korun více do IPS panelu? Rád bych vám zde krátce popsal svojí osobní zkušenost a tak poradil, jaký panel skutečně zvolit.

ips-monitor-vs-tn-monitor

Výběr samotného monitoru by jsme neměli vůbec podceňovat. Je to totiž přesně to, do čeho se celou tu dobu díváme. Na trhu je nespočet různých monitorů a také za všechny možné ceny. Je tedy občas složité vybrat ten správný, který nám pro danou činnost kterou chceme na PC vykonávat, bude sloužit dobře.

Každý monitor se dělí na spousta specifikací. Každopádně jedna z nich je právě zobrazovací panel, který nám rozhoduje o tom, jak kvalitně výsledný obraz na monitoru uvidíme. Což jsou například barvy, ostrost obrazu, pozorovací úhly a jiné. Je to stejné jako u mobilních telefonů, kdy levnější modely mají horší display, kdežto dražší modely jsou s kvalitou obrazu úplně jinde.

vkpit9r

TN panel je u monitorů nejrozšířenější, vyznačuje se levnou cenou, kdy můžeme získat hodně “muziky” za málo peněz. Každopádně u tohoto typu panelu již může monitor trpět na kvalitě zobrazovaných barev, u velmi levných monitorů lze mít i neduh v podobě zesvětlených horních a spodních okrajů apod. I přesto lze tento monitor považovat za standart, který lze využít u běžných kancelářských prací, sledování internetu, hraní her a dalších nenáročných záležitostí.

IPS panel je oproti levnému TN panelu o několik korun dražší, každopádně nám toho přinese mohem více. Od kvalitně a věrně zobrazených barev, plně ostrý obraz včetně velice dobrých pozorovacích úhlů. Monitor se díky těmto specifikacím hodí pro náročnější práce jako je tvorba grafiky, střih videí, sledování HD filmů a prakticky na všechny možné činnosti.

Má osobní zkušenost je taková, že jsem roky používal levné monitory s TN panelem a nikdy jsem si nemyslel, že by byl v tom nějaký markantní rozdíl. Teprve až poté, co jsem si poprvé vyzkoušel monitor s IPS panelem jsem poznal, jak obrovský rozdíl to ve skutečnosti je. Podaný obraz v tomhle ohledu je naprosto úchvatný a pokud jste člověk, který u počítače stráví spousty času, doporučuji zainvestovat o pár korun více a jít do IPS panelu. Tato investice se totiž rozhodně vyplatí. Zkuste si někdy zajít do nějakého obchodu a sami se přesvědčit, že rozdíl jde vidět okamžitě.

Doufám že vám můj článek aspoň trošku pomohl. Specifikace u monitoru je samozřejmě mnohem více, já pouze rozvedl jednu důležitou z nich.

….

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *